Paweł Piotrowski – jestem szkoleniowcem. A ty?

Dzisiaj rozmawiamy z Pawłem, który przez ostatnie 18 lat swojej kariery zawodowej zajmuje się szkoleniami. Przez jego ręce przeszło wielu profesjonalnych fryzjerów, w tym kilku Mistrzów Polski oraz wielu laureatów zarówno polskich jak i międzynarodowych konkursów fryzjerstwa i barberingu.

Paweł swoje doświadczenie zdobywał nie tylko w salonach pracując z klientami, ale także jako zawodnik, a następnie sędzia na międzynarodowych konkursach OMC – największej na świecie organizacji branżowej działającej w 50 krajach. Do najwyższych osiągnięć Pawła należą zdobycie Mistrzostwa Świata we Fryzjerstwie Artystycznym w 2010 roku w Paryżu oraz Mistrzostwo Europy w 2009 w Atenach. Ostatnio odznaczony został Złotym Medalem Jury 2019 w Mediolanie i Achievement Gold Medal na OMC Hairworld 2019 w Paryżu oraz Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi 2020. Prowadzi Akademię Fryzjerską we Wrocławiu.

Jeśli chcecie skorzystać ze szkoleń jakie oferuje Paweł, to dane kontaktowe i szczegóły jego oferty znajdziecie na jego profilu w Edulike. Przy okazji oficjalnego startu Edulike zapytaliśmy Pawła o jego doświadczenia.

Pawle, zacznijmy od najważniejsze rzeczy – dlaczego zostałeś szkoleniowcem?
– Nasz zawód wymaga od nas elastyczności w podejściu do klienta oraz wysokich umiejętności. Sam przez lata podnosiłem swoje kwalifikacje oraz szkoliłem się na arenie polskiej i międzynarodowej. To przyszło dosyć naturalnie. W pewnym momencie dostrzegłem, że warto przekazywać zdobytą wiedzę fryzjerom, stylistom, którzy także chcą podnosić swoje kwalifikacje. Teraz mam ogromną radość z tego, że mogę uczestniczyć w podnoszeniu kwalifikacji innych osób. Widzieć jak się rozwijają i osiągają swoje cele zawodowe.

– Jednak praca szkoleniowca nie jest dla każdego. Potrzebna jest przede wszystkim cierpliwość, wyrozumiałość i otwartość na przekazywanie wiedzy. Oczywiście kluczowej jest duże doświadczenie w dziedzinie szkolenia innych i chęć przekazywania tej wiedzy. Ja sam rozpocząłem swoją przygodę z fryzjerstwem w 1995 roku, kiedy rozpocząłem naukę zawodu pod okiem mojej Mamy. Nasza marka istnieje od 1968 roku i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Jak oceniasz polski rynek szkoleniowy z perspektywy czasu?
– Na przestrzeni ostatnich lat rynek szkoleniowy bardzo się rozwinął. Powstało mnóstwo nowych akademii i działać zaczęło wielu indywidualnych szkoleniowców. Rynek zdecydowanie się rozrósł więc łatwiej jest znaleźć szkoleniowca, jednak należy w tym wszystkim weryfikować jakość tych szkoleń, a to już jest niestety zdecydowanie trudniejsze.

– Wzrosła też  dostępność szkoleń. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że rośne jednocześnie świadomość i potrzeba podnoszenia swoich umiejętności wśród osób przychodzących na szkolenia. Kursanci mają bardziej wymagających klientów w swoich salonach, niż mieliśmy nawet kilka lat wcześniej. Klienci salonów są zdecydowanie bardziej świadomi trendów oraz swoich potrzeb, a w związku z tym rosną ich oczekiwania względem nas, stylistów. Dlatego właściciele salonów, fryzjerzy, styliści i barberzy znacznie częściej i chętniej szukają szkoleń takich jak moje.

Jak sytuacja z pandemią wpłynęła na szkolenia?
– Pandemia COVID-19 spowodowała  rozwój szkoleń online, co jest, moim zdaniem, przyszłością branży szkoleniowej i ciekawym uzupełnieniem szkoleń stacjonarnych. Sami podczas pandemii rozpoczęliśmy pracę nad przygotowaniem się do prowadzenia szkoleń online oraz dostosowaniem się do obecnych potrzeb i możliwości. Założyliśmy profile na Edulike, testujemy różne rozwiązania. Na przykład w tym roku OMC Individual World Championship odbywają się online.

– Z drugiej strony, choć myślę, że szkolenia online będą się rozwijać szybciej, to nie wszystkie szkolenia można zrealizować online. Głównym minusem szkoleń internetowych jest brak kontaktu personalnego i wychwycenia wszystkich niuansów potrzebnych do podniesienia umiejętności i kwalifikacji osoby szkolącej się. Na przykład nie jestem w stanie poprowadzić ręki kursanta przy goleniu brzytwą, pomóc mu wyczuć jaki powinien być nacisk, a jakie napięcie skóry itp. Tego niestety ale nie da się wykonać online.

Na koniec – Twoja porada dla wszystkich szukających idealnego szkolenia, to:
– Bardzo duże znaczenie ma rekomendacja uczestników szkoleń. Spora część osób trafia do mnie właśnie z rekomendacji. Dlatego najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego szkoleniowca, który specjalizuje się w dziedzinie której poszukuję. Sam program szkolenia niewiele nam mówi o szkoleniowcu, a tym bardziej o jego umiejętnościach. Więc priorytetowe jest znalezienie dobrego szkoleniowca, który ma wysokie kwalifikacje zawodowe, do tego świetne rekomendacje i uczniów którymi może się pochwalić. Podsumowując jednym zdaniem – szukajcie dobrych recenzji ze strony osób szkolących się u tego szkoleniowca.