Anja Piotrowska – jestem szkoleniowcem A Ty?

Anja od 16 lat zajmuje się profesjonalnym makijażem. Swoje doświadczenie zdobywała między innymi pod okiem trenerki rosyjskiej kadry narodowej Nanary Bereziny, mistrzyni świata OMC. Jej prace były prezentowane w Rio de Janeiro, Moskwie, Atenach, Oslo, Paryżu, Zurichu, Nowym Jorku, Seulu i Londynie.

Jej profesjonalne doświadczenia obejmują również starty w międzynarodowych konkursach make up, zarówno w roli uczestniczki, jak i trenerki i jurorki. W ubiegłym roku zdobyła złoty medal International Juror OMC 2019 w Mediolanie. W 2017 roku dwukrotnie była trenerką sekcji make up podczas mistrzostw świata i mistrzostw Europy w Paryżu i Budapeszcie. Jest mistrzynią Europy w makijażu artystycznym z Yekateriburga (Rosja 2014). Prowadzi Roczną Szkołę Makijażu we Wrocławiu.

Jeśli chcecie skorzystać ze szkoleń jakie oferuje Anja, to dane kontaktowe i szczegóły jej oferty znajdziecie na jej profilu w Edulike. Przy okazji oficjalnego startu Edulike zapytaliśmy Anję o jej doświadczenia.

Jak to się zaczęło? Dlaczego zdecydowałaś się zostać szkoleniowcem?
– Od kiedy pamiętam miałam nieodzowne pragnienie dzielenia się zdobytą wiedzą. Ponieważ sama bardzo skrupulatnie dobieram sobie szkoleniowców i nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje zawodowe,  oczywistą decyzją, w pewnym momencie mojego rozwoju zawodowego, było pójście o krok dalej i rozpoczęcie pracy już jako szkoleniowiec. Osobiście daje mi to możliwość samorealizacji, a jako osoba, która posiada już pewien autorytet w swojej dziedzinie, cieszę się z możliwości inspirowania ludzi swoją pracą. To niesamowite uczucie móc spełniać się zawodowo i jednocześnie pomagać innym realizować swoje marzenia.

Czy możesz powiedzieć nam o najnowszych trendach w szkoleniach?
– Od kilku lat widać zmiany w potrzebach i zachowaniach wśród kursantów. Kiedyś na szkoleniach można było spotkać osoby zupełnie początkujące lub te najbardziej ambitne. Dzisiaj ta grupa znacznie się zróżnicowała – każdy chce podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Myślę, że wpływ na to miała też poprawa warunków ekonomicznych Polaków. Teraz, mogą sobie pozwolić, aby szkolić się częściej i dokładnie tam, gdzie sobie wymarzyli.

– Z kolei pandemia pokazała jaki potencjał drzemie w polskich szkoleniowcach. Sytuacja spowodowała niesamowity wzrost zainteresowania szkoleniami online, a wśród szkoleniowców wykreowała potrzebę weryfikacji swojej dotychczasowej oferty oraz konieczność dostosowania jej do zapotrzebowania na rynku. Dla naszej akademii cała sytuacja zdecydowanie pokazała, które szkolenia są potrzebne oraz wymusiła na nas szybkie dostosowanie oferty do obecnych realiów. Bardziej drobiazgowo przeanalizowaliśmy nasze szkolenia aby mieć pewność, że dobrze trafimy w zainteresowania i gusta kursantów. Myślę, że każda zmiana (nawet spowodowana negatywnymi sytuacjami typu pandemia i lockdown) w efekcie daje możliwość rozwinięcia skrzydeł. Dla większości osób znalezienie się w sytuacji podbramkowej, sprawia, że wzmagają swoje działania. I myślę, że taką sytuacją była pandemia i brak możliwości pracy przez nas w swoich studiach wizażu przez okres około 9 tygodni. Jednak po tym doświadczeniu widzimy, że osoby, które potraktowały lockdown nie jako przymusowy wypoczynek, a okres wzmożonej pracy nad utrzymaniem i rozwinięciem swoich biznesów, dzisiaj zbierają tego korzyści.

Jaka jest w związku z tym przyszłość szkoleń online?
– Zdecydowanie sądzę, że teraz to złoty czas dla takich szkoleń. Osoby, które przez wcześniejsze lata bagatelizowały siłę szkoleń online doceniły je teraz! Oczywiście nie wszystkie szkolenia można zrealizować online, jednak są rewelacyjną alternatywą dla osób, które dopiero chcą skosztować tematu i rozeznać się czy to dla nich odpowiednia dziedzina, a zdecydowanie najlepsze będą dla już zaawansowanych kursantów, którzy już posiadają pewne kwalifikacje i chcą je podnieść. Wtedy szkolenie online pozwoli im skupić się na szczegółach i w swoim tempie, swoim rytmem, uzupełnić wiedzę. Zdecydowanym minusem szkoleń online jest brak bezpośredniego kontaktu z kursantem oraz możliwości poprowadzenia jego ręki przy wykonywaniu zadania. Tego niestety online nie da się wykonać.

Jakie są Twoim zdaniem cechy dobrego szkoleniowca?
– To zdecydowanie osoba, która jest skromna, pomimo swoich osiągnieć, i bardzo cierpliwa. Często kursanci nie przyjeżdżają na szkolenia, ponieważ boją się osoby, która ma większe doświadczenie od nich i niestety w ten sposób sami blokują możliwość własnego dalszego rozwoju zawodowego. Dlatego bardzo dużo zależy od szkoleniowca. To czy w niewymuszony sposób, w bardzo przyjaznej i pogodnej atmosferze będzie potrafił przekazać swoją wiedzę. Ja zawsze na swoich szkoleniach powtarzam moim kursantkom, że są tylko dwie możliwości: mogą być dla mnie w przyszłości albo reklamą albo antyreklamą – nie ma opcji pośrodku. Więc mnie jako szkoleniowcowi najbardziej powinno zleżeć na tym aby w taki sposób przekazać wiedzę, by osoba szkoląca się, dobrze zrozumiała wszelkie kwestie i, co więcej, potrafiła zrobić użytek z tej wiedzy. Aby być dobrym szkoleniowcem, poza posiadaniem najwyższych kwalifikacji w swoim zawodzie (co jest moim zdaniem nieodzownym elementem), ważna jest jeszcze umiejętność wczucia się w sytuację kursanta. Jedynie w ten sposób jesteśmy w stanie zrozumieć jego potrzeby i pomóc je zaspokoić.

Jaka jest najważniejsza rada dla osób szukających szkolenia?
– Najpierw należy zweryfikować swoje zapotrzebowanie. Zorientować się w jakiej dziedzinie mam braki lub które elementy mojej pracy chciałabym podszkolić. Jak już wiem nad czym chciałabym popracować wtedy szukam osoby, która specjalizuje się w danym temacie. Bardzo pomocne tutaj są oczywiście social media czy Edulike, które pomogą znaleźć odpowiedniego szkoleniowca.

– Jednak najważniejsze jest zweryfikowanie szkoleniowca przed podjęciem decyzji o tym, że chcemy się u niego szkolić. Najlepiej sprawdzić opinie jakie posiada i obserwować go przez jakiś czas w social mediach. To fantastyczny sposób, aby zobaczyć jak pracuje na co dzień, jakie prace pokazuje, kogo szkoli, jak wyglądają prace jego kursantów. W sieci jest masa szkoleń, ale social media również są ogromną pomocą w możliwości zweryfikowania sobie wybranego szkoleniowca.

– Osoby, które do mnie trafiają to właściwie tylko rekomendacje od moich wcześniejszych uczniów. Dlatego tak istotne jest, aby szkoleniowiec zbierał rekomendacje – w ten sposób rynek tworzy mu się sam. A jego jedynym zadaniem jest przeprowadzenie szkolenia na najwyższym poziomie.

Dziękujemy!